Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeludnienie
(19.09.2017, 11:21)exeter napisał(a): Co to jest w Twoim rozumieniu propaganda antynatalistyczna?
No i kolejna strategia exetera - udawanie debila, który nie rozumie tekstu pisanego.
Cytat:I czy ja mogę w tym kontekście napisać, że posługujesz się w dyskusji propagandą pronatalistyczną?
Już udowodniłeś, że możesz napisać każdą możliwą głupotę, więc czemu mnie prosisz o pozwolenie?
Cytat:Przełowienie mórz i oceanów nie ma związku z eksplozją populacyjną człowieka?
No dobra. Jeden problem, który jednak można rozwiązać bez antynatalizmu.
Cytat:Erozja gleb i pustynnienie ogromnych obszarów, zachodzą same
A nie?
Cytat:i nie mają  związku z działalnością coraz większych ludzkich społeczności?
No tak. Bo jak wiemy istnieje ścisła korelacja między pustynnością a populacją.
Cytat: Za zmniejszanie wielkości populacji i wymieranie zwierząt i roślin żyjących na swobodzie nasz boom populacyjny nie odpowiada?
Częściowo.
Cytat:Bezpośrednio nie, ale to wynika z Twojej, czy Pilastra argumentacji.
Jeśli wynika, to wykaż.
Cytat:staram się Was przekonać
Nie starasz się przekonać. Gdybyś się starał przekonać, to byś nie wklejał bredni o złośliwej Gai.
Cytat:Opierając się nie tylko na własnej intuicji, ale przede wszystkim na opiniach
No tak. Bo coś takiego jak fakty exetera nie interesuje. Ważna jest intuicja i opinie.
Cytat:Zasolenie gleb, ich erozja, wylesianie, były skutkiem presji wywieranej na środowisko przez coraz większe populacje
Nie. Gdyż nie ma tutaj korelacji. Obecne rolnictwo zaopatruje znacznie większe populacje niż rolnictwo Epoki Brązu, a jednocześnie jest mniej narażone na problemy, które tamto rolnictwo trapiły.
Cytat:nie rozumiejące, podobnie jak i my dzisiaj, że istnieją granice pojemności środowiskowej
Ja wiem, że nie rozumiesz, że istnieją granice pojemności środowiskowej. Ale one istnieją niezależnie od tego, czy je rozumiesz, czy nie.
Cytat:Oraz, że ingerencja w środowisko zawsze będzie miała konsekwencje, nawet jeśli będą one odroczone w czasie.
Za każde tego typu zdanie powinieneś być kopany w mordę. Z glana. Może wtedy byś się nauczył, żeby nie obrażać forumowiczów.
Cytat:Mocno ryzykowna teza. Owszem, mamy lepszą wiedzę od nich i lepsze technologie, ale poza tym niczym się od nich nie różnimy.
No ale właśnie te różnice są kluczowe.
Szymon Pyżalski
Odpowiedz
(19.09.2017, 11:21)exeter napisał(a):  Przełowienie mórz i oceanów nie ma związku z eksplozją populacyjną człowieka?
Oczywiście nie ma. Wynika przełowienie z braku praw własności do zasobów oceanicznych i ich skutecznego egzekwowania. Proszę zauważyć, że exeter znów, po krótkiej tylko przerwie, powtarza te same, wielokrotnie już zdemaskowane łgarstwa.
Ekologia jest prawicowa
Wielorybów cielska groźne są
Ekologia ekonomii

Cytat: staram się Was przekonać,

Nic podobnego. Gdyby exeter naprawdę chciał kogoś przekonywać, używałby argumentów. Merytorycznych. A on używa

Cytat:Opierając się nie tylko na własnej intuicji, ale przede wszystkim na opiniach

Jak sam przyznaje intuicji i opinii. Fakty go nie interesują  Smutny

Cytat:środki ochrony roślin, nawozy, czy medykamenty używane w hodowli. Mogą one redukować pojemność środowiska

Nawozy redukują pojemność środowiska.  Duży uśmiech
ROTFL!!!
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Słownik pilastra
Odpowiedz
Jaką glebie robi różnicę co na niej rośnie i co się dzieje z tym co tam rośnie, skoro od milionów lat coś sobie na niej rosło, umierało, było zżerane, wypalane tysiącami pożarów, zalewane, zlodowaciałe, bombardowane meteorytami i Bóg wie co jeszcze, a i tak rosło sobie dalej? Co do wylesiania, to exeter chyba nie wie, co robią drzewa, kiedy nikt nie patrzy... rosną.
"Obrońcy" życia = mordercy kobiet

"Sranie na meczet jako wyraz pogardy, który ma dotrzeć do świadomości innych takze jest przejawem patriotyzmu." - Krystkon
Odpowiedz
zefciu,

Cytat:
Cytat: napisał(a):Przełowienie mórz i oceanów nie ma związku z eksplozją populacyjną człowieka?
No dobra. Jeden problem, który jednak można rozwiązać bez antynatalizmu.
Nie czepiam, się, ale jeśli dopuszczacie się na mnie gwałtu zbiorowego, przekonując bez przerwy, że nie posługuję się w dyskusji merytorycznymi argumentami, ani potwierdzonymi faktami, to nie dziw się, że przypomnę Ci iż napisałeś, że żaden z wymienionych przeze mnie problemów nie ma związku z liczbą ludzi.
To jak jest? Żaden, czy może jednak jakiś ma?
Cytat:
Cytat:Erozja gleb i pustynnienie ogromnych obszarów, zachodzą same
A nie?
Nie. Gdyby nie miało to związku z działalnością człowieka stawianie podobnych tablic nie miałoby sensu:
[Obrazek: 5762499561479438000.jpg]
Cytat:
Cytat: nie mają  związku z działalnością coraz większych ludzkich społeczności?
No tak. Bo jak wiemy istnieje ścisła korelacja między pustynnością a populacją.
Od ścisłości korelacji mamy na forum Piastra. Ja mogę jedynie potwierdzić, że ta korelacja występuje:
Pustynnienie obszarów subsaharyjskich
Cytat:
Cytat:Bezpośrednio nie, ale to wynika z Twojej, czy Pilastra argumentacji.
Jeśli wynika, to wykaż.
Jeśli widząc zarzewie pożaru ogłoszę alarm, a Ty wraz z Pilasterm przekonujecie, że zmyślam, to mogę zaliczyć Was albo do nieodpowiedzialnych optymistów, albo do sabotażystów. Sam oceń która z tych możliwości jest prawdziwsza.
Cytat:
Cytat:staram się Was przekonać
Nie starasz się przekonać. Gdybyś się starał przekonać, to byś nie wklejał bredni o złośliwej Gai.
Zefciu, nie pierdol.
Gaja pojawiła się w kontekście specyficznej konwencji w jakiej lumber utrzymywał swoje posty. Odpowiedziałem mu podobnie, chcąc nieco rozluźnić atmosferę tego mocno sierioznego wątku:
Odpowiedź lumberowi
Cytat:No tak. Bo coś takiego jak fakty exetera nie interesuje. Ważna jest intuicja i opinie.
Ile razy można powtarzać te same kłamstwa? Zdezorientowany
Zerknij na początek tego posta? Oczko

Fakty mnie interesują. A czy Ciebie interesuje, dlaczego tylu ludzi nauki, i to z różnych dziedzin, wyraża opinie podobne do moich?
Cytat:
Cytat:Zasolenie gleb, ich erozja, wylesianie, były skutkiem presji wywieranej na środowisko przez coraz większe populacje
Nie. Gdyż nie ma tutaj korelacji. Obecne rolnictwo zaopatruje znacznie większe populacje niż rolnictwo Epoki Brązu, a jednocześnie jest mniej narażone na problemy, które tamto rolnictwo trapiły.
Owszem zaopatruje i jest równie narażone na problemy. Te z którymi mierzyliśmy się od zarania cywilizacji i takie, które pojawiają się dopiero teraz. To nieprawda, że ze starymi nauczyliśmy się sobie radzić - z niektórymi tak - szatkujemy pola i sadzimy rzędy drzew oraz krzewów, żeby zapobiegać erozji gleb, ale z takimi już nie:
Zasolona planeta
powtarzamy błędy cywilizacji z Międzyrzecza, czy Doliny Indusu, tylko na znacznie większą skalę.

A czekają nas nowe, oby nie poważniejsze, związane z globalnymi zmianami klimatu.
Cytat:
Cytat:Mocno ryzykowna teza. Owszem, mamy lepszą wiedzę od nich i lepsze technologie, ale poza tym niczym się od nich nie różnimy.
No ale właśnie te różnice są kluczowe.
Optymista z Ciebie. Wykazałem Ci, że nasza reakcja na pojawienie się zagrożeń może być tak samo nieadekwatna, jak reakcje naszych przodków. I większa wiedza nie robi różnicy. Trump według Ciebie nie ma wiedzy? Albo jeśli sam jest matołem, to nie powinien mieć wokół siebie mądrych ludzi? Wygląda na to, że jest i, że nie ma. Jak nam to wróży na przyszłość?
O "wójtowej" piastującej w Polsce stanowisko premiera, nawet nie ma co mówić. Ale to nie ona jest problemem, tylko mentalność i wiedza 40% Polaków podtrzymujących trwanie tego rządu.

Dragula,

Cytat:aką glebie robi różnicę co na niej rośnie i co się dzieje z tym co tam rośnie, skoro od milionów lat coś sobie na niej rosło, umierało, było zżerane, wypalane tysiącami pożarów, zalewane, zlodowaciałe, bombardowane meteorytami i Bóg wie co jeszcze, a i tak rosło sobie dalej? Co do wylesiania, to exeter chyba nie wie, co robią drzewa, kiedy nikt nie patrzy... rosną.
Glebie nie robi, ale nam może robić różnicę, czy rośnie na niej pszenica, czy oset. Oczko
Odpowiedz
Cytat:Fakty mnie interesują.

ROTFL!!!
Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
To chyba powinno wylądować w dziale "humor"  Duży uśmiech

Słownik pilastra
Odpowiedz
(19.09.2017, 13:22)exeter napisał(a): Nie czepiam, się, ale jeśli dopuszczacie się na mnie gwałtu zbiorowego
Od krystkona się nauczyłeś użalania nad sobą?
Cytat:przypomnę Ci iż napisałeś, że żaden z wymienionych przeze mnie problemów nie ma związku z liczbą ludzi.
Jakiś ma. Ale nie jest to prosta zależność typu "mało ludzi <=> łowiska nieprzełowione, dużo ludzi <=> łowiska przełowione". W zasadzie wszystko możemy "zwalić na przeludnienie" - przestępczość np. Gdyby nie było ludzi, to by nie popełniali przestępstw.
Cytat:Nie. Gdyby nie miało to związku z działalnością człowieka stawianie podobnych tablic nie miałoby sensu:
Przecież tutaj mamy właśnie do czynienia z ochroną obszaru półpustynnego.
Cytat:Od ścisłości korelacji mamy na forum Piastra. Ja mogę jedynie potwierdzić, że ta korelacja występuje
Jak w tym kawale o drwalu z Sahary. Tylko że exeter tak na poważnie.
Cytat:Pustynnienie obszarów subsaharyjskich
Aha. To że mamy dzień przeciwdziałania pustynnieniu i suszy dowodzi, że istnieje korelacja. Z glana byłoby za mało. Potrzeba butów do golfa.
Cytat:Jeśli widząc zarzewie pożaru ogłoszę alarm, a Ty wraz z Pilasterm przekonujecie, że zmyślam, to mogę zaliczyć Was albo do nieodpowiedzialnych optymistów, albo do sabotażystów.
A na temat coś napiszesz?
Cytat:Gaja pojawiła się w kontekście specyficznej konwencji w jakiej lumber utrzymywał swoje posty.
lumber przyjął Twoją konwencję, a nie Ty lumbera
To czemu piszesz, że interesują Cię tylko intuicja i opinie. Raz piszesz tak, a raz siak.
Cytat:A czy Ciebie interesuje, dlaczego tylu ludzi nauki, i to z różnych dziedzin, wyraża opinie podobne do moich?
Wybacz, ale po pierwsze obrażasz ludzi nauki, a po drugie nawet gdyby "ludzie nauki" głosili takie pierdoły jak Ty, to nadal byłoby to ad verecundiam.
Cytat:Owszem zaopatruje i jest równie narażone na problemy.
Nie, nie jest. W krajach rozwiniętych nie obserwujemy takich klęsk, jakie na porządku dziennym były wtedy.
Cytat:To nieprawda, że ze starymi nauczyliśmy się sobie radzić - z niektórymi tak - szatkujemy pola i sadzimy rzędy drzew oraz krzewów, żeby zapobiegać erozji gleb, ale z takimi już nie:
No Wy nie potraficie. Ale rolnicy potrafią. Więc gdzie problem. Nikt przecież nie uzależnia wyżywienia świata od Was.
Cytat:większa wiedza nie robi różnicy
No właśnie. Wiedza nie robi różnicy. Różnicę robi zdaniem exetera tylko "edukacja" (która polega na prowokowaniu pogromów), ale już wiedza techniczna jest bezużyteczna. To esensja poglądów exetera.
Szymon Pyżalski
Odpowiedz
Pilaster,

Cytat:
Cytat:środki ochrony roślin, nawozy, czy medykamenty używane w hodowli. Mogą one redukować pojemność środowiska

Nawozy redukują pojemność środowiska.  [Obrazek: biggrin.gif] 
ROTFL!!!
Gdy spływają do rzek, jezior i mórz, to owszem, mogą redukować ich produktywność biologiczną:
Eutrofizacja

>>Następstwa eutrofizacji
Na początku procesu eutrofizacji następuje umiarkowany wzrost produkcji biologicznej, co jest korzystne i przekłada się na wzrost liczebności ryb, ale po przekroczeniu pewnej granicy obserwuje się już wiele niepożądanych następstw tego procesu takich jak:

1. Masowy rozwój organizmów fitoplanktonowych, powodujących w powierzchniowej warstwie wody tzw. zakwity i zmniejszających jej przezroczystość. W zbiorniku wzrasta przede wszystkim ilość sinic, które utrzymując się na powierzchni, często tworzą kożuchy. Masowe nagromadzenia tych bakterii powodują nie tylko śmiertelność ich samych, ale również występującej tam fauny. Ponadto niektóre szczepy sinic wydzielają toksyny i nierzadko powodują uczulenia. Wydzielanie przez glony substancji organicznych psujących smak i zapach wody dyskwalifikuje takie zbiorniki jako źródła wody pitnej. Do organizmów powodujących takie problemy należą wiążące azot gatunki z rodzaju Anabaena oraz Aphanisomenon oraz niezdolne do wiązania azotu gatunki z rodzaju MicrocystisLimnotrix i Planktotrix. Zakwity występują nie tylko w zbiornikach, ale również w rzekach. W przypadku tych ostatnich powodowane są zwykle przez zielenice lub okrzemki, które są jednak mniej uciążliwe niż sinice, których miejscem występowania są przeważnie wody stojące.

2. Ustępowanie roślinności zanurzonej z powodu pogarszających się warunków świetlnych w strefie przybrzeżnej – litoralu. Postępujące zanikanie światła pośrednio prowadzi także do przebudowy występującej tam fauny. Kożuchy glonów w tej strefie zupełnie uniemożliwiają rekreacyjne użytkowanie wody.

3. Wyczerpanie zasobów tlenu w warstwie przydennej – hypolimnionie, a zwłaszcza profundalu i w osadach dennych prowadzi do zaniku fauny głębinowej, w tym także gatunków reliktowych. Również tarło niektórych ryb nie dochodzi do skutku, co prowadzi do ustępowania cennych gatunków, np. łososia. Często zdarza się, że ryby giną zimą pod pokrywą lodową w wyniku braku tlenu. W warunkach anaerobowych dochodzi dodatkowo do takich procesów chemicznych, jak amonifikacja czy denitryfikacja oraz powstawania metanu.

4. Występowanie siarkowodoru, który podczas całkowitego braku tlenu może przechodzić do warstw powierzchniowych wody, ulatniać się i zatruwać atmosferę w okolicy.<<

Mógłbyś mi wyjaśnić, co do kaduka oznacza to twoje ROFTL!!!?

zefciu,

Cytat:
exeter napisał(a): napisał(a):Nie czepiam, się, ale jeśli dopuszczacie się na mnie gwałtu zbiorowego
Od krystkona się nauczyłeś użalania nad sobą?
To nie było użalanie, tylko stwierdzenie faktu. Cwaniak
Cytat:
Cytat:przypomnę Ci iż napisałeś, że żaden z wymienionych przeze mnie problemów nie ma związku z liczbą ludzi.
Jakiś ma. Ale nie jest to prosta zależność typu "mało ludzi <=> łowiska nieprzełowione, dużo ludzi <=> łowiska przełowione". W zasadzie wszystko możemy "zwalić na przeludnienie" - przestępczość np. Gdyby nie było ludzi, to by nie popełniali przestępstw.
Nie próbuj mataczyć. Mamy do czynienia z oczywistym faktem - w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach jest coraz mniej ryb, co już podcina źródła utrzymania ogromnej rzeszy ludzi zajmujących się rybołówstwem, a także co ważniejsze, zmusza jeszcze więcej ludzi do szukania innych źródeł pokarmu.
Dowód odpowiedzialności człowieka za ten stan rzeczy jest niepodważalny - gdy nie było ludzi, wody tętniły życiem. Teraz są puste, a ryby raczej nie popełniły masowego samobójstwa i nie zostały zjedzone przez kokodryle, które nagle pojawiły się w ziemskich akwenach.
RYBY ZNIKAJĄ W MILCZENIU

Czy powyższą informację zaliczysz do faktów, czy do opinii wygłaszanych przez exetera?
Cytat:
Cytat:Nie. Gdyby nie miało to związku z działalnością człowieka stawianie podobnych tablic nie miałoby sensu:
Przecież tutaj mamy właśnie do czynienia z ochroną obszaru półpustynnego.
Tak trudno zrozumieć?

Ten obszar chronimy przed degradacją wywołaną krótkotrwałym(dwa miesiące) wystawieniem na zadeptywanie przez turystów. A w Sahelu ludzie nie tylko chodzą, ale i wypasają bydło domowe i kozy, potrafiące zjeść wszystko co rośnie wraz z korzeniami, uprawiają ziemię i wypalają zarośla:
Zatrzymać Saharę
Cytat:
Cytat: napisał(a):Pustynnienie obszarów subsaharyjskich
Aha. To że mamy dzień przeciwdziałania pustynnieniu i suszy dowodzi, że istnieje korelacja. Z glana byłoby za mało. Potrzeba butów do golfa.
Uprzejmie proszę, żebyś nie ograniczał lektury zalinkowanych materiałów do nagłówków. Oczko
Gdybyś się pofatygował, dowiedziałbyś się tego:

>>Dlaczego dochodzi do pustynnienia? Ważną przyczyną są czynniki klimatyczne (wysokie temperatury, długotrwały brak opadów). Jednak niebagatelne znaczenie mają też czynniki antropogeniczne, czyli działalność człowieka. A ten odpowiedzialny jest w dużym stopniu nie tylko za zmiany klimatyczne pogarszające sytuację regionów borykających się z suszą. Oprócz tego nadmiernie eksploatuje dostępne na tych terenach zasoby naturalne: wycina lasy, zbyt intensywnie wypasa bydło, prowadzi niezrównoważoną działalność rolniczą, np. czerpiąc bez umiaru z lokalnych zasobów wody w celu utrzymania wodochłonnych upraw (np. bawełny).
[Obrazek: Czad.jpg]
Nigeria, rok 2010. Teren, na którym znajdowało się Jezioro Czad, znajduje się na południowym skraju Sahary, w północno-środkowej Afryce. Powoli przekształca się w pustynię. Uporczywe susze w połączeniu ze wzrostem popytu na wodę słodką zmniejszyły jezioro do około 5% dawnej wielkości! Projekty irygacyjne Czadu, Kamerunu, Nigerii i Nigru obniżyły zarówno poziom wody w jeziorze, jak też w dopływających rzekach; szacuje się, że ludzka działalność w 50% odpowiada za zmniejszenie powierzchni jeziora. Obecnie na dnie wyschniętego zbiornika zalegają muł i ziarenka piasku, które są łatwo wywiewane przez silne podmuchy wiatru, tworząc burze piaskowe. Burze piaskowe powodują spustoszenie na przykład w transporcie. Częściej trzeba odwoływać rejsy na miejscowych lotniskach, częściej też piasek zasypuje drogi dojazdowe do niektórych miejscowości. Ludzie skarżą się na problemy z układem oddechowym, a także częściej zapadają na przewlekłe choroby oczu. Fot. NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0

Ludzka populacja stale się powiększa. Rosnąca liczba ludności to większe zapotrzebowanie na żywność. Na suchych terenach zwiększa się zatem powierzchnia zasiewów oraz liczebność stad zwierząt hodowlanych. Wzrasta również zapotrzebowanie na drewno, które wykorzystuje się do budowy domów i zagród dla zwierząt, do grodzenia pól, a przede wszystkim do przyrządzania posiłków na ogniskach oraz do ogrzewania domostw zimą. W wielu krajach Afryki i Azji kobiety wyruszają rano nie tylko po wodę, ale i po chrust. (Dlatego pewną nadzieję w walce z pustynnieniem upatruje się w upowszechnieniu kuchenek gazowych). Roślinność, tak cenna na tych obszarach, stopniowo znika. Wycina się lasy, które są niezwykle potrzebne, ponieważ regulują obieg wody w przyrodzie (poprzez retencję, czyli magazynowanie, oraz transpirację, czyli parowanie) i oddziałują na częstotliwość występowania opadów. Gdy ich zabraknie, gleba ulega przesuszeniu, często dramatycznemu w skutkach. Jeszcze rzadziej pada deszcz, a gdy już spadnie, woda spływa bez przeszkód, szybko i gwałtownie, często unosząc ze sobą bryły ziemi i powodując osuwanie się terenu. Np. Bangladesz jest regularnie pustoszony przez powodzie, gdyż ogołocono z lasów ściany Himalajów.<<

Czy o tę korelację Ci chodziło?

Cytat:
Cytat:Gaja pojawiła się w kontekście specyficznej konwencji w jakiej lumber utrzymywał swoje posty.
lumber przyjął Twoją konwencję, a nie Ty lumbera
A to takie ważne, kto kogo inspirował? Duży uśmiech
Cytat:
To czemu piszesz, że interesują Cię tylko intuicja i opinie. Raz piszesz tak, a raz siak.
Jezu, zefciu, ależ testujesz moją cierpliwość.
Napisałem, że opierałem się nie tylko na własnej intuicji, której źródłem są przecież fakty, ale i na opiniach ludzi zajmujących się zawodowo omawianymi zagadnieniami. Jeśli zadeklarujesz gotowość do skomentowania ich stanowiska, poświęcę trochę czasu na wyszukiwanie i zaprezentuję je na forum.
Cytat:
Cytat:A czy Ciebie interesuje, dlaczego tylu ludzi nauki, i to z różnych dziedzin, wyraża opinie podobne do moich?
Wybacz, ale po pierwsze obrażasz ludzi nauki, a po drugie nawet gdyby "ludzie nauki" głosili takie pierdoły jak Ty, to nadal byłoby to ad verecundiam.
Sugerujesz, że ludzie wygłaszający opinie odmienne od uznawanych przez Ciebie, nie mogą być naukowcami? Oczko
[Obrazek: TADAM%2Bcopy.jpg]  Oto jedyna słuszna i prawdziwa definicja naukowca.   Duży uśmiech

Cytat:
Cytat:Owszem zaopatruje i jest równie narażone na problemy.
Nie, nie jest. W krajach rozwiniętych nie obserwujemy takich klęsk, jakie na porządku dziennym były wtedy.
Nie? Oczko

A afrykański pomór świń, choroba Creutzfeldta-Jakoba, ptasia grypa, skażenie produktów chemią i medykamentami, oraz tysiące innych. To wszystko efekt masowej produkcji żywności, podstawowego składnika cywilizacji tworzonej przez miliardy osobników. Przy czym uczestniczymy w stałym wyścigu z patogenami i nie możemy mieć pewności jego wyniku. A najprawdopodobniej, poważne wyzwania dopiero przed nami.
Odpowiedz
Wydm nie chroni się po to, żeby się zalesiły. Tylko po to, żeby tam po prostu stały, jako bariera dla wody. Jak ludzie po nich chodzą to się obsuwają. Albo wydeptują trawę, na którą łapie się piasek

"Sranie na meczet jako wyraz pogardy, który ma dotrzeć do świadomości innych takze jest przejawem patriotyzmu." - Krystkon
Odpowiedz
Dragula,

Cytat:Wydm nie chroni się po to, żeby się zalesiły. Tylko po to, żeby tam po prostu stały, jako bariera dla wody. Jak ludzie po nich chodzą to się obsuwają. Albo wydeptują trawę, na którą łapie się piasek
Nadmorskie wydmy chroni się gdyż są bardzo wrażliwym ekosystemem, który bardzo łatwo uszkodzić lub zniszczyć ludzką ingerencją.

Podobny ekosystem istnieje w strefie Sahelu i jest tak samo podatny na zniszczenie. Tylko tam nie ma tabliczek zakazu wstępu i ludzi którzy mogliby ten zakaz egzekwować. Są za to miliony biedaków starających się w tamtych warunkach przetrwać. Ich obecność prowadzi do zniszczenia delikatnej strefy granicznej, w wyniku czego Sahara nieustannie powiększa swój zasięg. 
Problem w tym, że z roku na rok jest ich więcej, a według terminologii obowiązującej na forum ta sytuacja nie jest to jeszcze stanem przeludnienia.
Odpowiedz
(19.09.2017, 16:17)exeter napisał(a): Mógłbyś mi wyjaśnić, co do kaduka oznacza to twoje ROFTL!!!?
To o czym pisałem - z braku argumentów exeter będzie udawał debila, który nie rozumie tekstu pisanego. Byleby natrzaskać dużo treści i ukryć miałkość swojej argumentacji.
Cytat:Nie próbuj mataczyć. Mamy do czynienia z oczywistym faktem - w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach jest coraz mniej ryb, co już podcina źródła utrzymania ogromnej rzeszy ludzi zajmujących się rybołówstwem, a także co ważniejsze, zmusza jeszcze więcej ludzi do szukania innych źródeł pokarmu.
Dowód odpowiedzialności człowieka za ten stan rzeczy jest niepodważalny
Tylko że Ty nie masz udowodnić, że to "efekt działalności człowieka", tylko że "efekt przeludnienia". A to nie jest to samo. Ale oczywiście ponieważ żadnego przeludnienia nie ma, to musisz sobie wymyślić inną tezę, którą będziesz uzasadniał i liczył, że debile na forum się nie zorientują.
Cytat:Ten obszar chronimy
No chronimy. Ale fakt że go chronimy nie ma się nijak do przeludnienia. Natomiast fakt, że wkleiłeś przykład półpustynnego obszaru chronionego, jako dowód na to, że trzeba chronić obszary przed pustynnieniem ma wiele wspólnego z Twoją pogardą dla reszty użytkowników.
Cytat:A w Sahelu ludzie nie tylko chodzą, ale i wypasają bydło domowe i kozy, potrafiące zjeść wszystko co rośnie wraz z korzeniami, uprawiają ziemię i wypalają zarośla
Powinien właściciel tego Sahelu zatem im zabronić Uśmiech
Cytat:Uprzejmie proszę, żebyś nie ograniczał lektury zalinkowanych materiałów do nagłówków. Oczko
Uprzejmie proszę o wskazanie, gdzie tam jest mowa o przeludnieniu (a nie tylko o działalności człowieka). Faktem jest, że Islam spowodował iż Sahara rozrosła się na tereny dawnych "spichlerzy imperium". Ale Islam to nie to samo co przeludnienie.
Cytat:Czy o tę korelację Ci chodziło?
Jaką korelację?
Cytat:A to takie ważne, kto kogo inspirował? Duży uśmiech
Nikt nikogo nie inspirował. lumber szydził z Twojego (i pitbbru) magicznego gaizmu.
Cytat:własnej intuicji, której źródłem są przecież fakty
No tak. Bo to przecież oczywiste, że "źródłem intuicji exetera są fakty" i nie podlega ten fakt dyskusji.
Cytat:Sugerujesz, że ludzie wygłaszający opinie odmienne od uznawanych przez Ciebie, nie mogą być naukowcami? Oczko
Niczego takiego nie sugeruję. Nie wiem, skąd wytrzasnąłeś taką insynuację.
Cytat:A afrykański pomór świń, choroba Creutzfeldta-Jakoba, ptasia grypa,
A kto umarł z głodu z powodu ww. problemów?
Cytat:skażenie produktów chemią
No tak. Normalne jedzenie nie zawiera związków chemicznych. Zdrowa żywność to ciemna materia.
Cytat:Są za to miliony biedaków
No widzisz. I teraz już wiesz, co jest przyczyną degradacji Sahelu - bieda. Fakt, że ludzie żyją z dnia na dzień i nie mają perspektyw. Gdyby na Sahelu żyli właściciele Sahelu, to sytuacja byłaby zgoła inna.
Szymon Pyżalski
Odpowiedz
Wy Tu gadu gadu czy przez człowieka Sahara rośnie, i czy to wpływ przeludnienia czy fatalnej organizacji. Tczasem Sahara pomalutku maleje, a wszystko z winy człowieka. W ciągu ostatnich 30 lat zwiększone stężenie dwutlenku węgla spowodowało wzrost produkcji biomasy na świecie o 75% z 15% (drugie to całkowity wzrost, pierwsze to estymowany wpływ samej zmany stęże nia dwutlenku węgla).
https://vimeo.com/215021570
Dane łatwo wygooglować. Ciekawe, co na to Exeter Uśmiech
Odpowiedz
(20.09.2017, 08:50)Glassius napisał(a): Dane łatwo wygooglować. Ciekawe, co na to Exeter Uśmiech

Że to własnie przykład katastrofy wywołanej przeludnieniem. Zarastanie zielskiem i chwastami unikatowych stanowisk pustynnych

Albo, że gdzie indziej jest znacznie gorzej.

Albo w ogóle przemilczy

Słownik pilastra
Odpowiedz
Pilaster,

Cytat:
Glassius napisał(a): napisał(a):Dane łatwo wygooglować. Ciekawe, co na to Exeter [Obrazek: smile.gif]

Że to własnie przykład katastrofy wywołanej przeludnieniem. Zarastanie zielskiem i chwastami unikatowych stanowisk pustynnych

Albo, że gdzie indziej jest znacznie gorzej.

Albo w ogóle przemilczy
Skąd ten pesymizm i niewiara?

Pilastrze, przecież nie chodzi o ratowanie "unikatowych pustynnych stanowisk", tylko o utratę środków utrzymania przez miliony ludzi. To jest ważne także dla nas dlatego, że już niedługo zapukają oni do naszych drzwi.

Glassius,

Cytat:Wy Tu gadu gadu czy przez człowieka Sahara rośnie, i czy to wpływ przeludnienia czy fatalnej organizacji. Tczasem Sahara pomalutku maleje, a wszystko z winy człowieka. W ciągu ostatnich 30 lat zwiększone stężenie dwutlenku węgla spowodowało wzrost produkcji biomasy na świecie o 75% z 15% (drugie to całkowity wzrost, pierwsze to estymowany wpływ samej zmany stęże nia dwutlenku węgla).
https://vimeo.com/215021570
Dane łatwo wygooglować. Ciekawe, co na to Exeter [Obrazek: smile.gif]
Czyli na co?

Na to, że Sahara zmieniała swój zasięg w przeszłości w rytm zmian klimatu? I, że miało to daleko idące konsekwencje dla ludzi zamieszkujących w jej pobliżu? Wiemy o tym drogi kolego, ale my dyskutujemy o tym, jak ludzie swoją działalnością wpływają na przyspieszenie tych procesów i jakie skutki będzie to miało dla całej ludzkiej cywilizacji?
Odpowiedz
Opcja C  Cwaniak

Słownik pilastra
Odpowiedz
Cytat:Pilastrze, przecież nie chodzi o ratowanie "unikatowych pustynnych stanowisk", tylko o utratę środków utrzymania przez miliony ludzi.
to Afrykanie na Saharze czerwie z Arrakis wypasają, czy jak?

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości