Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeludnienie
lumberjack,

Cytat:Im dłużej nasz forumowy Kapitan Planeta walczy o ekologię, tym więcej prądu zużywa jego komputer. Tym więcej węgla jest wyrywanego z łona mateczki ziemi. Tym więcej spalin jest emitowanych przez elektrownie węglowe do atmosfery. 

Brawo Ty, Exeterze, po prostu brawo.
Pozytywny przełom w tej dziedzinie możliwy jest tylko przy głębokiej zmianie świadomości u wielu ludzi.

Pisząc na forum, mam niewielką, ale jednak nie zerową, szansę, że taki przełom, u choćby jednego czytelnika moich postów wywołam.

Siedząc bezczynnie w domu i przeznaczając swój limit energii na gapienie się w telewizor, nie zmienię niczego.
Odpowiedz
Jakiekolwiek analogie między gospodarką współczesną, a gospodarką maltuzjańską, a tym bardziej paleolityczną, a nawet pomiędzy gospodarką maltuzjańską, a paleolityczną, są całkowicie nieadekwatne.

W paleolicie, przypomina pilaster, ludzie pełnili funkcję szczytowego drapieżnika i jako tacy podlegali rygorom równań Lotki - Volterry. Istniał taki poziom technologiczny (skuteczności polowania), przy którym ich populacja osiągała maksimum, a przekroczenie tego poziomu, powodowało spadek ich liczebności. Gospodarka paleolitu miała zatem swoje optimum wydajności

W maltuzjanizmie, liczebność populacji była wprost proporcjonalna do poziomu technologicznego i wydajności gospodarki, która mogła, inaczej niż w paleolicie, rosnąć.

W trakcie rewolucji przemysłowej populacja rosła wolniej niż wzrost gospodarczy, aż w końcu rosnąć w ogóle przestała.

Dlatego przenoszenie jakichkolwiek historii z paleolitu do współczesności, a nawet z paleolitu do maltuzjanizmu nie ma żadnego sensu
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości