Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płód a dziecko
Z nauką ma to tyle wspólnego, że staram się rozmawiać rzeczowo
Odpowiedz
(27.01.2018, 22:24)Jaques napisał(a): 1. Od kiedy kończy się "zlepek komórek", a zaczyna człowiek?
Piszesz, że nie da się określić granicy. O to właśnie chodzi pytającemu. Przyznając to, potwierdzasz, że "zlepek komórek" jest człowiekiem.
Raczej potwierdzam, że człowiek jest zlepkiem komorek. Kolejność ma znaczenie, zawieranie się zbioru to nie tożsamość. I zapytuję raz jeszcze: od utraty ilu włosów łysy jest łysy, a jak nie umiesz odpowiedzieć, to czy znaczy to, że nie ma łysych? To nie jest pytanie retoryczne.

Cytat:2. Czy człowiek chory jest mniej człowiekiem niż każdy inny?
Piszesz, że człowiek chory jest mniej człowiekiem. To na pewno myśl milion razy przemyślana?
Nie, tylko raz. Po przemyśleniu dwa razy wychodzi to samo. Przy założeniu, że człowiek to obiekt materialny, wypada traktować człowieka tak, jak traktor. Zepsuty traktor jest mniej traktorem, bo nie spełnia swojej funkcji. A jaka jest funkcja człowieka? To głównie od niego samego zależy, ale jak np. mam grypę i lezę e łóżku półprzytomny, to nie mogę robić tego, co bym chciał, czyli moje ciało nie spełnia funkcji, którą powinno.

Cytat:3. Czy choroba jest wskazaniem do leczenia i opieki, czy też zabicia?
Dajesz przykład starego kota, który jest nieadekwatny do tematu choroby u małych dzieci.
Moim zdaniem adekwatny, bo zarówno kot, w dowolnym wieku, jak i małe dziecko jest istotą zdolną do odczuwania przyjemności i przykrości, a jednocześnie niezdolną do perspektywicznego myślenia oraz logicznej komunikacji. A te trzy właściwości uważam za kluczowe. A ty czemu uważasz porównanie za nieadekwatne?


Cytat:4. Czy fakt, że jest Pani zdrowa sprawia, że ma Pani większą godność ludzką niż dziecko z zespołem Downa?
Odpowiadasz "nie". To odpowiedź po linii pytającego. Sam to przyznajesz.
No bo akurat ppd tym względem się zgadzamy, cóż w tym niezwykłego? Nawet katolik może mieć rację.

Cytat:5. Czy prawo do życia mają tylko te dzieci chore, nad którymi ktoś (np. Kucharczak) zadeklarował opiekę?
"Proszę uściślić, prawo w jakim kraju i w jakim systemie prawnym?" - Mylisz język naturalny z formalizmem prawniczym. W pytaniu chodzi o "prawo" w sensie: "Czy mogą żyć?" Uciekłeś od pytania.
Ależ to zupełnie inne pytanie. Odpowiedź na nie jest banalna: mogą żyć, skoro żyją.

Cytat:6. Czy dziecko Kai Godek jest śmieciem czy może glutem?
Piszesz: "dla nikogo nie jest ono śmieciem" i "nie sposób pomylić je z glutem" - to również odpowiedź po myśli pytającego.
Bo tu również się zgadzamy, chociaż z różnych założeń doszliśmy do podobnych rezultatów

Mam nadzieję, że coś ci to wyjaśniło, jak jeszcze masz wątpliwości, to oczywiście nadal chętnie podyskutuję. Tylko odpowiedz na moje pytanie, było tylko jedno.
Odpowiedz
(29.01.2018, 09:23)ZaKotem napisał(a): 1
Raczej potwierdzam, że człowiek jest zlepkiem komorek. Kolejność ma znaczenie, zawieranie się zbioru to nie tożsamość. I zapytuję raz jeszcze: od utraty ilu włosów łysy jest łysy, a jak nie umiesz odpowiedzieć,  to czy znaczy to, że nie ma łysych? To nie jest pytanie retoryczne.

O super, że przeszedłeś na łysychUśmiech Wcześniej dałeś analogię do ewolucji i tamta bardzo mi nie pasowała. Mianowicie ewolucja zachodzi niemal niedostrzegalnie i od osobnika o np. krótkich nogach przechodzimy do osobnika o długich. To wszystko jasne. Ale feler takiego porównania polega na tym, że osobników jest wiele, a w przypadku komórek i człowieka mamy cały czas do czynienia z tym samym osobnikiem.
Ale dobra. Mamy człowieka o bujnych włosach i powiedzmy, że na potrzeby tej dyskusji, wyobrażamy sobie, że człowiek ten zaczyna wyrywać sobie włosy. Wyrywa i wyrywa, aż w pewnym momencie nazwiemy go łysym. Moim zdaniem to cały czas ten sam człowiek.


Cytat:2.
Nie, tylko raz. Po przemyśleniu dwa razy wychodzi to samo. Przy założeniu, że człowiek to obiekt materialny, wypada traktować człowieka tak, jak traktor. Zepsuty traktor jest mniej traktorem, bo nie spełnia swojej funkcji. A jaka jest funkcja człowieka? To głównie od niego samego zależy, ale jak np. mam grypę i lezę e łóżku półprzytomny, to nie mogę robić tego, co bym chciał, czyli moje ciało nie spełnia funkcji, którą powinno.

No, OK. Spada funkcjonalność danej osoby. Weźmy taki przykład: mamy butelki o różnej pojemności. Jedną litrową, półlitrową i mniejsze. Będą tam takie malutkie, że przechowywanie w nich wody może się wydawać niepraktyczne. Ale każdy z tych przedmiotów nazwiemy butelką.

Cytat:3
Moim zdaniem adekwatny, bo zarówno kot, w dowolnym wieku, jak i małe dziecko jest istotą zdolną do odczuwania przyjemności i przykrości,  a jednocześnie niezdolną do perspektywicznego myślenia oraz logicznej komunikacji. A te trzy właściwości uważam za kluczowe. A ty czemu uważasz porównanie za nieadekwatne?

Przyczepiam się do tego, że kot jest stary, a więc możliwości jego leczenia się wyczerpały. A małe dziecko można leczyć.

Cytat:5
Ależ to zupełnie inne pytanie. Odpowiedź na nie jest banalna: mogą żyć, skoro żyją.

Muszę się wycofać z mojej interpretacji tego pytania. To może być rzeczywiście pytanie o prawo. Powiedzmy, że w świetle prawa danego kraju aborcja jest dopuszczalna. Jak zrozumiałem, stwierdzasz po prostu, że w takiej sytuacji może się okazać, że zarodek straci prawo do życia. Nie ma gwarancji życia. W sumie proste. Jednak intencją pytającego jest ustalenie, czy to prawo jest dobre. Prawo nie bierze się znikąd. Wymyślili je ludzie. Zatem i dziś ludzie mogą je weryfikować.
Odpowiedz
(29.01.2018, 21:18)Jaques napisał(a): Ale dobra. Mamy człowieka o bujnych włosach i powiedzmy, że na potrzeby tej dyskusji, wyobrażamy sobie, że człowiek ten zaczyna wyrywać sobie włosy. Wyrywa i wyrywa, aż w pewnym momencie nazwiemy go łysym. Moim zdaniem to cały czas ten sam człowiek.
Moje pytanie nie brzmiało: czy to jest ten sam człowiek, tylko: w którym momencie staje się łysy. Bo przecież coś odróżnia łysych od owłosionych, prawda?


Cytat:No, OK. Spada funkcjonalność danej osoby. Weźmy taki przykład: mamy butelki o różnej pojemności. Jedną litrową, półlitrową i mniejsze. Będą tam takie malutkie, że przechowywanie w nich wody może się wydawać niepraktyczne. Ale każdy z tych przedmiotów nazwiemy butelką.
No ale to jest sprawa właściciela butelki, dla niego widocznie spełnia jakąś funkcję, skoro jej nie wyrzuca. Człowiek natomiast jest właścicielem samego siebie i sam decyduje, do czego służy (no chyba, że jest niewolnikiem). W związku z tym tylko osobiście ktoś może ocenić, czy jest bardziej, czy mniej człowiekiem, z zewnątrz nie sposób tego uczynić.

Cytat:Przyczepiam się do tego, że kot jest stary, a więc możliwości jego leczenia się wyczerpały. A małe dziecko można leczyć.

Załóżmy więc, że jest młody, tylko nieuleczalnie chory. A ludzi też nie ze wszystkiego idzie wyleczyć.

Cytat:Muszę się wycofać z mojej interpretacji tego pytania. To może być rzeczywiście pytanie o prawo. Powiedzmy, że w świetle prawa danego kraju aborcja jest dopuszczalna. Jak zrozumiałem, stwierdzasz po prostu, że w takiej sytuacji może się okazać, że zarodek straci prawo do życia. Nie ma gwarancji życia. W sumie proste. Jednak intencją pytającego jest ustalenie, czy to prawo jest dobre. Prawo nie bierze się znikąd. Wymyślili je ludzie. Zatem i dziś ludzie mogą je weryfikować.
Oczywiście, i to właśnie robią. Jak ludzie zdecydują, że nie wolno strzelać do żubrów, no to nie będą tego robić. Ale nie wynika to z przyrodzonej godności żubra ani z jakichś praw naturalnych, tylko z decyzji po prostu, ta zaś wynika z chęci zaspokojenia jakiejś potrzeby ludzi. I tak samo jak ludzie zdecydują, że zarodki można zabijać tylko za granicą, to będą to robić tylko za granicą, może zarodki się ucieszą, chociaż wątpię. Ale to również stanie się właśnie dlatego, że ludzie nad tym zagłosują, zadając kłam kościołowym bajaniom o tym, że o takich sprawach człowiek głosować nie może.
Odpowiedz
(30.01.2018, 09:31)ZaKotem napisał(a): Załóżmy więc, że jest młody, tylko nieuleczalnie chory. A ludzi też nie ze wszystkiego idzie wyleczyć.
A może przy założeniu uleczalności po terapii za 20-50k zł? By wprowadzić trochę pikanterii.  Cwaniak
"O gustach się nie dyskutuje; a ja twierdzę, że całe życie to kłótnia o gusta." (Nietzsche F.)
Odpowiedz
(30.01.2018, 09:31)ZaKotem napisał(a): Moje pytanie nie brzmiało: czy to jest ten sam człowiek,  tylko: w którym momencie staje się łysy. Bo przecież coś odróżnia łysych od owłosionych, prawda?

W dyskusji chodziło o rozstrzygnięcie, czy płód to człowiek, czy coś innego. Używając nieodpowiednich założeń albo nieprecyzyjnego rozumowania niektórzy dochodzą do wniosku, że płód nie jest człowiekiem. Oczywiście, można się w to wkręcić, ale czasem warto użyć zdrowego rozsądku, bo w tej sprawie więcej nie trzeba. Nie wydaje mi się, aby po tym co padło trzeba było odpowiadać na pytanie o moment łysienia.

Cytat:No ale to jest sprawa właściciela butelki, dla niego widocznie spełnia jakąś funkcję, skoro jej nie wyrzuca. Człowiek natomiast jest właścicielem samego siebie i sam decyduje, do czego służy (no chyba, że jest niewolnikiem). W związku z tym tylko osobiście ktoś może ocenić, czy jest bardziej, czy mniej człowiekiem, z zewnątrz nie sposób tego uczynić.

Na prawdę myślisz w kategoriach pół-ludzi, ćwierć-ludzi itd.?

Cytat:Załóżmy więc, że jest młody, tylko nieuleczalnie chory. A ludzi też nie ze wszystkiego idzie wyleczyć.

O tym czy jest chory, nieuleczanie chory czy zdrowy może powiedzieć lekarz. Nie da się decydować jak postąpić w takiej sytuacji z góry na podstawie przekonań.

Cytat:Oczywiście, i to właśnie robią. Jak ludzie zdecydują, że nie wolno strzelać do żubrów, no to nie będą tego robić. Ale nie wynika to z przyrodzonej godności żubra ani z jakichś praw naturalnych, tylko z decyzji po prostu, ta zaś wynika z chęci zaspokojenia jakiejś potrzeby ludzi. I tak samo jak ludzie zdecydują, że zarodki można zabijać tylko za granicą, to będą to robić tylko za granicą, może zarodki się ucieszą, chociaż wątpię. Ale to również stanie się właśnie dlatego, że ludzie nad tym zagłosują, zadając kłam kościołowym bajaniom o tym, że o takich sprawach człowiek głosować nie może.

Im dalej sięgnęlibyśmy w przeszłość, tym mniejszy szacunek dla życia. Kiedyś ludzie zaspokajali głód zjadając sąsiadów z wioski obok. Potem zaspokajali różne potrzeby tylko mordując braci (już ich nie jedząc). Wojny mamy do dziś, ale ich udział w stosunku do liczby ludności stale się zmniejsza. Krok po kroku odchodzi się od zabijania innych w ramach zaspokajania potrzeb. Można się zastanowić, dlaczego ludzie idą w tym kierunku. Układając prawo ludzie zdecydują, czy można zniszczyć zarodek, czy należy zagwarantować człowiekowi rozwój. Jeżeli nie chcemy zawracać, to wybór jest oczywisty.
Odpowiedz
Jaques
Widać, że nie wystarczy powtarzać raz, dziesięć ani nawet milion razy.
I tak zawsze dyskusja zatoczy koło i mielimy te same argumenty.
Więc po raz milionpierwszy:

W momencie zapłodnienia powstaje nowy byt genetyczny, który w wyniku dzielenia się i komplikowania staje się organizmem zdolnym do samodzielnego życia po 9 miesiącach spędzonych w swoistym inkubatorze, który tak się składa, że jest ciałem innego człowieka.
Tak więc współbytowanie dwu różnych organizmów w jednym ciele jest powodem do wielu dylematów prawnych i semantycznych.
Bo jedni nazwą to zarodkiem, płodem, a inni człowiekiem, co implikuje (wg nich) nadanie mu pełnych praw i postawienie ponad jurysdykcją ciała żywiciela.
Ale takie postawienie sprawy nie bierze pod uwagę faktu, że człowiek przez całe swoje samodzielne życie też podlega różnym 'stanom'. Dopiero w arbitralnie wyznaczonym przez społeczeństwa wieku organizm nabywa np.. prawa obywatelskie, możliwość bycia karanym, możliwości prowadzenia pojazdów etc.
Tak więc kulturowe przemiany fazowe są faktem.

Prolajfowcy też pośrednio i pewnie nieświadomie przyznają się do takiego modus operandi, bo nie postulują za aborcję kary takiej samej, jak za zabójstwo z premedytacją (co byłoby logiczne) ale o wiele niższe.
Więc pośrednio uznają zarodek czy płód za coś innego niż w pełni uformowany organizm.

Oczywiście prawo do życia jest opatrzone kwantyfikatorem egzystencjalnym, więc dyskusja na temat jego zastosowania w tym wypadku nigdy się nie skończy.

Ludzie tacy jak ja, którzy dopuszczają aborcję na życzenie kobiety w pierwszym trymestrze, nie robią tego z jakiejś sadystycznej przyjemności ale z realistycznej konieczności pogodzenia sprzecznych interesów dwu organizmów i wyboru mniejszego zła.

A teraz możesz po raz n-ty wygłosić swoje argumenty.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
(02.02.2018, 20:15)Jaques napisał(a): W dyskusji chodziło o rozstrzygnięcie, czy płód to człowiek, czy coś innego. Używając nieodpowiednich założeń albo nieprecyzyjnego rozumowania niektórzy dochodzą do wniosku, że płód nie jest człowiekiem. Oczywiście, można się w to wkręcić, ale czasem warto użyć zdrowego rozsądku, bo w tej sprawie więcej nie trzeba. Nie wydaje mi się, aby po tym co padło trzeba było odpowiadać na pytanie o moment łysienia.
Nie, w tym celu nie trzeba odpowiadać. Odpowiadać na pytania rozmówcy trzeba jedynie w celu pokazania, że się go nie ma w dupie. Ale to nie jest przecież obowiązkowe. Ale ostentacyjne miganie się od odpowiedzi też coś mówi, wprawdzie w sposob nieuprzejmy, ale treść jest ważniejsza od formy. A treść twojej nieodpowiedzi jest taki, że po prostu według ciebie również nie da się zdefiniować obiektywnie łysości, chociaż łysi istnieją. Nie istnieje natomiast Arystotelesowska metafizyka, a prawo wyłączonego środka jest fałszywe. Dziękuję.

Cytat:Na prawdę myślisz w kategoriach pół-ludzi, ćwierć-ludzi itd.?
Nie, bo pół czy ćwierć to konkretne wartości, a ja cały czas powtarzam, że nie umiem określić, kiedy i na ile ktoś jest człowiekiem, i niemożność ta wynika z samej natury. Gdybym zaś stwierdził, że jakiś obiekt jest pół czy ćwierć człowiekiem, to właśnie oznaczałoby, że uważam, że umiem.

Cytat:O tym czy jest chory, nieuleczanie chory czy zdrowy może powiedzieć lekarz. Nie da się decydować jak postąpić w takiej sytuacji z góry na podstawie przekonań.
No zgadzam się, ale zakładamy, że lekarz już się wypowiedział. Należy też założyć, że lekarz to nie Bóg i zdarza się, że lekarze się mylą.

Cytat:Im dalej sięgnęlibyśmy w przeszłość, tym mniejszy szacunek dla życia. Kiedyś ludzie zaspokajali głód zjadając sąsiadów z wioski obok. Potem zaspokajali różne potrzeby tylko mordując braci (już ich nie jedząc). Wojny mamy do dziś, ale ich udział w stosunku do liczby ludności stale się zmniejsza. Krok po kroku odchodzi się od zabijania innych w ramach zaspokajania potrzeb. Można się zastanowić, dlaczego ludzie idą w tym kierunku. Układając prawo ludzie zdecydują, czy można zniszczyć zarodek, czy należy zagwarantować człowiekowi rozwój. Jeżeli nie chcemy zawracać, to wybór jest oczywisty.
Mówiąc "oczywisty" przekazujesz coś innego, niż mówiąc "słuszny". Dla naziwegetarian "oczywiste" jest, że za jedzenie mięsa tez należy wsadzać do więzienia, a posługują się rozumowaniem podobnym do twojego. Co więcej, wcale nie neguję ogólnej prawdziwości trendu, który opisałeś. Ale gdyby jakies prymitywne plemię wprowadziło zakaz zabijania ludzi, co przecież było technicznie możliwe, przyniosłoby mu to więcej szkody, niż pożytku. Prawo nie może być odbiciem moralności tylko niektórych, nawet jeśli jest to moralność "postępowa" i mamy powód do przewidywania, że kiedyś będzie powszechniejsza. Jestem przekonany, że kiedyś zabijanie zarodków, podobnie jak zabijanie zwierząt, będzie powszechnie (a nie tylko przez połowę jednego, najbardziej religijnego społeczeństwa na kontynencie) uważane za coś bliskiego zbrodni. Mogę nawet powiedzieć, kiedy: wtedy, kiedy powstanie tanie mięso syntetyczne uzyskiwane bez zabijania czegokolwiek, i kiedy powstanie technologia wyjmowania zarodków żywcem i umieszczania ich w superinkubatorze. Ale teraz tak nie jest, wobec tego użycie przez ciebie słowa "oczywiste" jest błędem, bo słowo to oznacza nie mniej, nie więcej niż "uznawane przez każdego z wyjątkiem zupełnych wariatów". Uznanie, że cała Europa oprócz mniejszej połowy Polaków to zupełni wariaci, jest... niezbyt oczywiste.
Odpowiedz
(02.02.2018, 22:02)Sofeicz napisał(a): I tak zawsze dyskusja zatoczy koło i mielimy te same argumenty.

Niezupełnie. Piszesz, że wybierasz rozwiązanie, które będzie mniejszym złem i czymś pośrodku między możliwością aborcji i jej zakazem. To podobnie jak ja. Różnica polega na tym, że szukam rozwiązania w większym stopniu zadowalającego oba punkty widzenia. Nie poprzez ustawowe wyznaczenie momentu, do którego aborcja jest dopuszczalna. Ani nie wyłącznie przez ustawowe regulowanie sytuacji, w których jest akceptowana. W ten sposób to niemożliwe. Chodzi mi o dotarcie do źródła problemu i wskazaniu rozwiązań (także tych wymagających realnej pomocy, edukacji i rozwoju kultury seksualnej).

ZaKotem

Cytat:Nie, w tym celu nie trzeba odpowiadać. Odpowiadać na pytania rozmówcy trzeba jedynie w celu pokazania, że się go nie ma w dupie. Ale to nie jest przecież obowiązkowe. Ale ostentacyjne miganie się od odpowiedzi też coś mówi, wprawdzie w sposob nieuprzejmy, ale treść jest ważniejsza od formy. A treść twojej nieodpowiedzi jest taki, że po prostu według ciebie również nie da się zdefiniować obiektywnie łysości, chociaż łysi istnieją. Nie istnieje natomiast Arystotelesowska metafizyka, a prawo wyłączonego środka jest fałszywe. Dziękuję.

Nie migam się od odpowiedzi. Pokazałem rzecz oczywistą, która była zamaskowana filozoficznymi dywagacjami. Dalsze prowadzenie tych dywagacji traci sens. Oczywiście dla ciebie może mieć znaczenie, bo może chcesz obronić swoje zdanie. Jeśli chcesz coś dodać, to wyjaśniaj, o co ci chodzi. Jak z Arystotelesa lub jego braku, z metafizyki czy czego chcesz będzie wynikać, że zarodek i człowiek to nie ten sam organizm?

Cytat:Nie, bo pół czy ćwierć to konkretne wartości, a ja cały czas powtarzam, że nie umiem określić, kiedy i na ile ktoś jest człowiekiem, i niemożność ta wynika z samej natury. Gdybym zaś stwierdził, że jakiś obiekt jest pół czy ćwierć człowiekiem, to właśnie oznaczałoby, że uważam, że umiem.

Dla mnie nie ma ludzi ułamkowych. Ani o znanym ułamku, ani o nieznanym. I myślę, że mało kto podziela twój sposób myślenia. Pewnie jest to potrzebne do tego rozumowania "o wyłączonym środku", jak chcesz to używaj takich pojęć, ale zasadniczo to będzie trudne do obronienia niezależnie do czego użyjesz, bo nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Cytat:Jestem przekonany, że kiedyś zabijanie zarodków, podobnie jak zabijanie zwierząt, będzie powszechnie (a nie tylko przez połowę jednego, najbardziej religijnego społeczeństwa na kontynencie) uważane za coś bliskiego zbrodni. Mogę nawet powiedzieć, kiedy: wtedy, kiedy powstanie tanie mięso syntetyczne uzyskiwane bez zabijania czegokolwiek, i kiedy powstanie technologia wyjmowania zarodków żywcem i umieszczania ich w superinkubatorze.

To trochę sci-fiction, chociaż słyszałem o pracach nad sztuczną macicą. Zresztą nie same braki techniczne są przeszkodą

Cytat:Ale teraz tak nie jest, wobec tego użycie przez ciebie słowa "oczywiste" jest błędem, bo słowo to oznacza nie mniej, nie więcej niż "uznawane przez każdego z wyjątkiem zupełnych wariatów". Uznanie, że cała Europa oprócz mniejszej połowy Polaków to zupełni wariaci, jest... niezbyt oczywiste.

Nie wariaci, ale tak jest łatwiej Smutny
Odpowiedz
(03.02.2018, 23:12)Jaques napisał(a): Jak z Arystotelesa lub jego braku, z metafizyki czy czego chcesz będzie wynikać, że zarodek i człowiek to nie ten sam organizm?
Tak, że właśnie z tej metafizyki pochodzi przesąd, że w sposób obiektywny można ustalić, czy jeden obiekt jest tożsamy z drugim. Bez tej metafizyki twoje rozumowanie jest tylko twoim poglądem, a nie obiektywnym opisem rzeczywistości, do czego pretenduje. Inny przykład, który zignorujesz:
To siekiera mego dziadka. Ojciec zrobił nowe ostrze, a ja nowy trzonek.

Cytat:Dla mnie nie ma ludzi ułamkowych. Ani o znanym ułamku, ani o nieznanym. I myślę, że mało kto podziela twój sposób myślenia. Pewnie jest to potrzebne do tego rozumowania "o wyłączonym środku", jak chcesz to używaj takich pojęć, ale zasadniczo to będzie trudne do obronienia niezależnie do czego użyjesz, bo nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.
A czy w przypadku innych obiektów materialnych, np. samolotów ma odzwiercieldenie? Jeśli nie ma, to czy samolot jest samolotem od pierwszego elementu zmontowanego w fabryce? A jeśli do samolotów ma, tylko specyficznie dla ludzi nie ma, to na czym polega różnica między człowiekiem a samolotem?

Cytat:Ale teraz tak nie jest, wobec tego użycie przez ciebie słowa "oczywiste" jest błędem, bo słowo to oznacza nie mniej, nie więcej niż "uznawane przez każdego z wyjątkiem zupełnych wariatów". Uznanie, że cała Europa oprócz mniejszej połowy Polaków to zupełni wariaci, jest... niezbyt oczywiste.
Cytat:Nie wariaci, ale tak jest łatwiej Smutny
No tak, tak samo jak łatwiej chodzić używając nóg, niż rąk. Grupy, które celowo wybierają to, co trudniejsze, mają może satysfakcję, ale też problemy w innych dziedzinach życia. To, że wsadzanie do więzienia za aborcję jest popularne w krajach niedorozwiniętych lub/oraz tyrańskich, nie jest przecież przypadkowym zbiegiem okoliczności.
Odpowiedz
(03.02.2018, 23:12)Jaques napisał(a):
Cytat:Chodzi mi o dotarcie do źródła problemu i wskazaniu rozwiązań (także tych wymagających realnej pomocy, edukacji i rozwoju kultury seksualnej).

Przecież napisałem ci, w czym tkwi źródło problemu - w czasowym bytowaniu w jednym ciele dwu różnych podmiotów fizycznych i prawnych, i wynikających stąd komplikacjach.
Jak chcesz usunąć te nieusuwalne komplikacje? Poza oczywiście ekstrakcją zarodka do osobnego habitatu.
Każdy wybór będzie problematyczny.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Jacques ma chyba na myśli to, co trzeba zrobić, żeby nie dochodziło do sytuacji, że te dwa podmioty bytują w jednym ciele, o ile kobieta sobie tego nie życzy.
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Na razie zdeklarował się, że trzeba edukować, pomagać, uswiadamiać etc.
Zgoda.
Ale życie to życie.
Zadziało się i co zrobić?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
był sobie mały chłopiec
chciał ogarnąć wyobraźnią cały świat
wyszczerbił sobie zęby na prawach niepisanych
zaognił sobie tym serce
odsunął but od ślimaka
złapał łzę w locie

dalej szukał odpowiedzi
dlaczego dziewczynka zamarzła
a zapałki ledwo zwilgotniały
mgła coraz bardziej gęstniała
ślina paliła w przełyku


nie chcę cię
a czy ty oddałbyś
życie dla komórki
.............................
................................
Monarchista  i poeta.
Odpowiedz
(04.02.2018, 10:12)ZaKotem napisał(a): Tak, że właśnie z tej metafizyki pochodzi przesąd, że w sposób obiektywny można ustalić, czy jeden obiekt jest tożsamy z drugim. Bez tej metafizyki twoje rozumowanie jest tylko twoim poglądem, a nie obiektywnym opisem rzeczywistości, do czego pretenduje. Inny przykład, który zignorujesz:
To siekiera mego dziadka. Ojciec zrobił nowe ostrze, a ja nowy trzonek.

W ten sposób należałoby uznać, że wszystko się zmienia i nic prócz zmiany nie istnieje. Np. K. Czubówna mówi "ptak podleciał do gniazda", a ty stwierdzisz, że nie, bo komórki ptaka w każdej chwili się wymieniają i zanim machnął skrzydłem to już był innym ptakiem. Gniazda też nie ma, bo usypało się kilka atomów, kilka przywiał wiatr i to już nie to samo gniazdo.

Cytat:A czy w przypadku innych obiektów materialnych, np. samolotów ma odzwiercieldenie? Jeśli nie ma, to czy samolot jest samolotem od pierwszego elementu zmontowanego w fabryce? A jeśli do samolotów ma, tylko specyficznie dla ludzi nie ma, to na czym polega różnica między człowiekiem a samolotem?

Można się zastanowić, jaka jest różnica między samolotem a organizmem:
1) Organizm jest zaprogramowany do życia. To można by porównać do budowy samolotu według planu, który nie podlega zmianie
2) Organizm staje się człowiekiem, którego życie jest chronione. To można porównać do wartości gotowego samolotu.

Ja twierdzę, że jeżeli istnieje plan budowy samolotu i prace nad jego budową się rozpoczęły, to skutkiem przerwania prac będzie to, że samolot nie powstanie. Jeżeli samolot jest wart 1mln, to jego zniszczenie to strata 1mln. Przerwana budowa to też strata 1mln.

Iselin
Cytat:Jacques ma chyba na myśli to, co trzeba zrobić, żeby nie dochodziło do sytuacji, że te dwa podmioty bytują w jednym ciele, o ile kobieta sobie tego nie życzy.

Tak. O to chodzi.

Sofeicz
Cytat:Ale życie to życie.
Zadziało się i co zrobić?


Może zainwestować pieniądze w badania nad sztuczną macicą? Jeżeli to rozwiązałoby pozostałe problemy, to chętnie się zrzucę.

ZaKotem

Cytat:No tak, tak samo jak łatwiej chodzić używając nóg, niż rąk. Grupy, które celowo wybierają to, co trudniejsze, mają może satysfakcję, ale też problemy w innych dziedzinach życia. To, że wsadzanie do więzienia za aborcję jest popularne w krajach niedorozwiniętych lub/oraz tyrańskich, nie jest przecież przypadkowym zbiegiem okoliczności.

Może nie wszyscy mnie zrozumieli. Dokręcanie śruby też jest pójściem na łatwiznę.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Papież zlecił przeanalizowanie raz jeszcze, czy nie należałoby w ramach zasad katolickich dopuścić stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Odpowiedz
Jaques - wyobraź sobie, że idziesz leśną dróżką, po czym nadeptujesz na żołądź i go niszczysz, zjedzą go robaki, drzewa już z niego nie będzie. Czy wobec tego powinieneś odpowiadać karnie jak za bezprawne ścięcie drzewa, czy w ogóle odpowiadać w jakikolwiek sposób?
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
Jaques


Cytat:Papież zlecił przeanalizowanie raz jeszcze, czy nie należałoby w ramach zasad katolickich dopuścić stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Oglądałam kiedyś (dawno temu) film dokumentalny o katolikach z czasów SW II, którzy zostali poproszeni przez papieża o opinię na temat pigułki. Pamiętam z tego filmu, że dla osób występujących w nim najbardziej przykre było to, że głos świeckich w ostatecznym rozrachunku w ogóle nie był wzięty pod uwagę. Było to ponad pięćdziesiąt lat temu. Dwa pokolenia. Kto przejmowałby się świeckimi, nie oni dzierżą władzę.
Będą badać, czy antykoncepcję hormonalną można używać, a małej niewinnej gumki stosować nie wolno (poza wyjątkami). Szkoda marnować życie i jego komfort na czekanie na decyzję możnych tego Kościoła - życie seksualne wiernych powinno być ich prywatną sprawą. I w praktyce najczęściej jest.
Próbuję przestać używać wielkich liter w bezpośrednich zwrotach zawierających zaimek "ty". Proszę nie odbierać tego jako braku wyrazu szacunku do rozmówców.Odpowiedz
(09.02.2018, 01:35)Dragula napisał(a): Jaques - wyobraź sobie, że idziesz leśną dróżką, po czym nadeptujesz na żołądź i go niszczysz, zjedzą go robaki, drzewa już z niego nie będzie. Czy wobec tego powinieneś odpowiadać karnie jak za bezprawne ścięcie drzewa, czy w ogóle odpowiadać w jakikolwiek sposób?

W każdym z przykładów z roślinami lub przedmiotami ocena wartości przychodzi z zewnątrz. To człowiek ocenia wartość żołędzi i wartość wyrosłego drzewa - i to są inne kwoty.
W przypadku człowieka wartość życia jest oceniana "wewnętrznie". Człowiek sam zdaje sobie sprawę, że jego własne życie jest cenne. Nie należy oceniać innych z zewnątrz i mówić, czy mają wartość czy nie.

Cytat:Będą badać, czy antykoncepcję hormonalną można używać, a małej niewinnej gumki stosować nie wolno (poza wyjątkami). Szkoda marnować życie i jego komfort na czekanie na decyzję możnych tego Kościoła - życie seksualne wiernych powinno być ich prywatną sprawą. I w praktyce najczęściej jest.

Też jestem zdania że życie seksualne powinno być prywatne, ale nie mam nic przeciwko, gdy ktoś inny zbada sprawę metod. Nie muszę się znać na wszystkim. Z tą gumką to nie wiem, o co chodzi. Bardziej bym się zastanawiał na antykoncepcją hormonalną... Liczę, że badania naukowe też będą uwzględnione.
Odpowiedz
Nad czym tu dywagować? Seks w prezerwatywie jest dużo bezpieczniejszy jeśli chodzi o przenoszenie różnych syfów z penisa do pochwy. Przede wszystkim w monogamicznym związku zmniejsza ryzyko raka szyjki do którego może przyczynić się najmniejsza przewlekła infekcja spowodowana niedostateczną higieną. Częsty kontakt ze spermą powoduje również obniżenie miejscowej odporności.
"Z moich obserwacji obozowych wynika, że kobiety znacznie gorzej znoszą głód fizyczny i seksualny niż mężczyźni. Proste prawo życia obozowego głosiło tedy, że łamiąc opierającą się kobietę głodem fizycznym, zaspokaja się jej obie potrzeby naraz." - " Inny Swiat" Gustaw Herling- Grudzinski.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości